Трио Сопрано

Трио Сопрано

Операта се харесва дори и от малцинствата - интервю с Trio Soprano Music за www.dnes.bg



Операта се харесва дори и от малцинствата

Трио Сопрано пред Dnes.bg
21 сеп 2013 10:33, Петя Славова


Роми слушат оперна музика. Харесват я. Пречупват я и през познатите им етно елементи, но някак „по-семпло“. Случайната и любопитна среща е в гр. Септември, когато Трио Сопрано пеят пред Общината по време на празника на града.
Те са Петя, Биляна и Дени. Събрали са се през 2009 г. в Пловдив, за да изпълняват арии, евъргрийни, дори и руска музика. Имат общ музикален педагог, а песните, които включва репертоара им, са с аранжимент на Тихомир Христозов.
Всъщност неведнъж са имали концерти сред малцинствата. Интересното е, че първоначално са излизали с притеснение, защото не са знаели какво ще се получи и как ще бъде възприета музиката им.

„В първия момент ни гледат учудено, но после се отпускат и ни слушат с благоразположение – разказва Дени - Танцуват, пляскат, снимат се с нас. Дечицата ни пипат роклите, защото се впечатляват от лъскавите елементи. Гледат ни с едно обожание.“

„По време на концерта в гр. Септември те бяха най-върлите ни фенове, спомня си и Биляна – След всяко изпълнение викаха, пищяха, чувствах се като на рок концерт“.
Петя допълва впечатленията си: „Те са много музикални, адаптивни и танцуваха дори валс“. Именно тя е инициаторът на Трио Сопрано. Идеята й хрумнала след нейно участие на частно парти, на което изпълнила едни от най-популярните оперни арии. „Мина доста емоционално. Хората ме приеха изключително добре и вечерта, докато разговарях с моя музикален педагог още под влияние на емоцията, вече бях сигурна, че ще направя нещо.
Знаех за съществуването на различни музиканти - мъжко трио, повечето случаи - тенори по влияние на известните Павароти, Карерас, Доминго. Така възникна въпросът защо няма дамско трио. С Дени се познавахме добре, а с Биляна – задочно. А те двете са завършили Музикалната академията в Пловдив".

„Спомням си денят, в който разбрахме за тази идея - продължава историята Биляна - Беше на рождения ден на нашата преподавателка. Докато й поднасяхме подарък, тя ни сподели, че има изненада за нас. Запозна ни с Петя същата вечер и инстинктивно с Дени казахме „Да“ без да осъзнаваме какво ни предстои.“

„Радвам се, че реагирахме така“, включва се и Дени.

Репертоарът е дълъг имат различни композиции за различни събития. Най-често се изявяват на частни партита, но около Коледа и Нова година може да ги видим и на обществени културни събития. Получават покани и за откриване на университети, международни конференции или спортни мероприятия. Често ги канят да пеят и химни.

Самите те избират репертоара си. Някои от композициите им се получават веднага, други се налага да отложат във времето. Най-трудното в професията им е да наложат стил, който тепърва почва да навлиза в България. „Изисква повече усилия, стремежи и труд, но няма лесно в нито една професия“, разказва оптимистът в групата Дени.

Истинското положение на оперното изкуство в България описва Биляна: "Никак не е розово и цветно бъдещето на хората, които кандидатстват оперно пеене в България. Причината е, че оперните театри у нас са малко и неслучайно кандидатите за тази специалност в Консерваторията в София и Музикалната академия в Пловдив намаляват с всяка година. Реализация биха получили единствено тези, които я търсят в чужбина. У нас няма много оперни театри и неслучайно наблюдаваме, че кандидатите от този тип пеене стават все по-малко. Младите не виждат перспектива.

„В България не се инвестира в изкуството“, споделя опита си и Петя – Често определящо в големите оперни театри е това дали ще е иновативен диригентът, режисьорът и директорът на операта. Ако е консервативен с архаични виждания, певците ще са все едни и същи. Няма да се правят концерти с гостуващи музиканти. Нивото на постановките ще е посредствено. Сценографията – също. Въпросът естествено е свързан с пари.“

„Изкуството у нас е на последен план – допълва Дени и завършва оптимистично - Хубавото е, че хората наистина имат интерес към нещо различно и се вижда търсене към такъв тип музика, защото „жанрът“, който се представя в България и залива медиите, започва да се изчерпва и хората искат да чуят нещо различно".

Амбициите на Трио Сопрано са да продължат да се развиват в България „Достатъчно хора ни възприеха и харесват това, което правим. Залагаме и на визията, по някакъв начин и на комерса, но сме сигурни, че ако покажем оперната музика по един по-достъпен начин, повече хора ще се обърнат към този вид изкуство, заключава Петя.

Всъщност триото се разраства и скоро ще стане квартет. Петя чака момиченце, което, според певиците не може да не е сопран, след като е „присъствало“ на толкова много репетиции и концерти.



Интервю с Trio Soprano Music за www.cultro.eu


Дори да не сте почитатели на оперното пеене, Биляна, Дени и Петя ще ви накарат от раз да се влюбите в него и да го заобичате до края на живота си. Талантливите момичета са част от Trio Soprano – единственото дамско оперно трио у нас, наложило своето неповторимо звучене и излъчване на сцена.
Нямаше как: трябваше да се свържем с чаровните дами, за да си поговорим с тях надълго и нашироко за това, което правят.
Резултатът от виртуалната ни среща е интервюто по-долу:
***

Здравейте, момичета! Най-напред, ще ви помолим да ни се представите и да ни разкажете от кога се занимавате с пеене?
Биляна:  Здравейте на всички читатели на Cultro.eu. Казвам се Биляна Андрончева, от Пловдив, зодия Стрелец. Обичам музиката и от дете пея. Завърших АМТИИ-Пловдив с две музикални специалности – „Изпълнителски клас – класическо пеене” и „Педагогика на обучението по музика”. Щастлива съм, че сега правя това, което винаги съм искала и съм част от Trio Soprano Music.

Дени:  Здравейте и от мен! Казвам се Денислава Станева, зодия Везни. Класическото пеене е моята страст и мечта от малка. Завършила съм бакалавър и магистър в АМТИИ – Пловдив със специалност “Изпълнителско изкуство-класическо пеене” . Трио Сопрано е част от моя живот и ме кара да се чувствам истински щастлива!

Петя: Зравейте и от мен. Аз съм Петя, също пловдивчанка. Първоначално учих маркетинг и мениджмънт в МЕИ, когато във втори курс реших, че ще пея. Започнах в консерваторията в София, днес ДМА Панчо Владигеров. Пътувах всеки ден Пловдив – София и така завърших и двата университета. Пея от 4-5 годишна на всякакви поводи и места и в различни формации, но Trio Soprano Music е мястото и реализацията, която чувствам, че е моя и ме кара да съм щастлива в работата си.


 поздрав от Trio Soprano за читателите на Cutlro


Как се случи така, че се събрахте и създадохте Trio Soprano?
Петя: Имах участие на едно парти, на което изпълних някои от най-популярните оперни арии като поздрав, те са в репертоара ни и до днес, и след като бяха приети повече от добре възникна идеята за създаване на женско трио, което да залага на този репертоар. Мъжки триа, като се започне от  Тримата велики тенори Павароти, Карерас и Доминго има почти във всяка страна, но такова женско нямаше. Идеята възникна в 22:30ч. след това парти на импулсивен разговор с Тони Шекерджиева-Новак – вокалния ни педагог. Имената на участниците се появиха интуитивно и ето ни нас…

Дени: Когато нашата преподавателка доц.д-р. Тони Шекерджиева-Новак съобщи на мен и Биляна, че има изненада за нас и тази изненада беше Трио Сопрано , много се зарадвахме. В този момент не осъзнавахме как това, което сме мечтали, малко по-малко започва да се сбъдва.

Определяте себе си като “единственото дамско оперно трио” – с какво сте различни?
Биляна: Единственото сме, защото се появиха много мъжки формации, но засега в България няма друго дамско трио като нашето.

Дени: Различни сме с това ,че сме иновативни, креативни и себе си. Правим това, което обичаме и следваме нашата мечта!

Как смятате: достатъчно ли са почитателите на оперната музика у нас?
Петя: Зависи… не мога и не искам да правя конкретни обобщения и заключения, но смятам, че когато на оперните сцени имаме диригенти с иновативни виждания, режисьори и, разбира се, директори на оперни театри с такива, то и публика има. В противен случай, залата се пълни на 20% – 30%. Това, което правим ние, е по-лесно възприемчиво. Достъпно представяме оперното изкуство като през класическа постановка показваме и други стилове, за да е по-интересно и разнообразно.

Дени: Много е трудно в страна като нашата да наложим изкуство, което е различно от масовостта. Радваме се, че има хора в България, които харесват нашето изкуство, поднесено по един по-съвременен и пречупен през нашата призма вариант.

Биляна: Класиката и оперното изкуство са вечни и интересът към тях ще го има винаги. Може би в България последните години имаше някакво затишие, но сега се вижда раздвижване в положителна насока. Радваме се, че, малко или много, допринасяме към всичко това.





Поддържате елегантна и предизвикателна визия – кой се грижи за стила ви?
Дени: Стараем се музиката, която изпълняваме, да се допълва от нашата визия. Класиката изисква стил и класа, а провокацията е нужна заради времето, в което живеем.

Заедно сте почти 5 години (нали не грешим?) – каква е тайната на успешната съвместна работа?
Петя: Ние сме се избрали, за да бъдем точно ние. За да правим точно това и да сме заедно!!!

Биляна: Мисля, че няма тайна или конкретен план, който е успешен. Както във всички отношения между хората, трябва да се правят компромиси, да се прощава и да се гледа напред за общата цел.

Какви са мечтите ви? А плановете за бъдещето?
Дени: Искаме да се развиваме все повече и повече. Непрестанно обогатяваме репертоара си и мечтаем да показваме нашето изкуство навсякъде по света.

Петя: Да сме здрави, да сме заедно, да са ни такива отношенията както досега – професионални и лични, разбира се. Хората, които ни обичат и подкрепят да са здрави и да продължават да го правят, както досега, а ние да пеем.

Биляна: И аз ни пожелавам да сме здрави, още дълги години заедно и да не забравяме, че най-доброто предстои.